Uspješno održan naš drugi Happyfest

Trodnevna dječja manifestacija Happyfest, dječji festival kulture, kreativnosti i igre u organizaciji Knjižnice i čitaonice Popovača uspješno je održan od 08.-10.06.2016. u šatoru na Trgu I i u prostoru Knjižnice. Svi programi i aktivnosti održani su u potpunosti prema programu na veliko zadovoljstvo djece i roditelja. Ovu veselu manifestaciju otvorila je Plesna grupa OŠ Popovača pod vodstvom Martine Šterjovski, a potom smo krenuli sa edukacijskom prezentacijom i finom kuhinjom zdrave prehrane u izvođenju Udruge Humanika iz Petrinje i gđe. Marine Kušan-Hadžić koja nas je podučila kako u teoriji i u prakski treba izgledati zdravi tanjur. Povrtni sendviči zanimljivih oblika i namaz od slanutka označio je nagovještaj uzbudljivih kulinarskih trenutaka na Happyfestu. Nakon kulinarskog dijela, radno smo se družili u kreativnoj radionici gdje smo od tila izrađivali vilinski tutu za djevojčice, a dječaci su se odlučili za izrađivanje “šumske” majice pa su tako djeca u eko zelenoj boji odjenuli nove neuobičajene odjevne predmete. Radionica dobrih osjećaja vođena je prema predlošku knjige “Sva lica osjećaja”, pa smo se tako podsjetili da su svi osjećaji prirodni, da nema onih samo dobrih i samo loših, te kako ih prepoznati. Prvi dan završio je zanimljivim predstavljanjem i prezentacijom Hrvatskih autentičnih igračaka pod vođenjem gđe Tanje Tandare, koje su spojile našu tradicijsku baštinu sa igrom i druženjem, te smo se na kraju, naravno, okušali u zajedničkoj igri ovim dizajnerskim igračkama. Drugi dan obilježio je niz također zanimljivih programa. U dvije grupe smo se okušali u kreativnoj radionici žice i vune te naučili kako napraviti male umjetničke oblike koji su kasnije zajedno zaživjeli u jednom šarenom mobilu. Radionicu pod nazivom “Konac na žici, razigrani oblici” vodila je naša gošća iz Čakovca, Marija Vugrinec koja je ovu priču zaokružila izložbom vlastitih kreativno umjetničkih radova u prostoru Knjižnice. U vremenu između te dvije radionice ponovo smo kuhali sve elemente jednog zdravog obroka: ribali smo, rezali, učili o pojedinim namirnicama koje smo koristili i o njihovim zdravim svojstvima te kušali neobične okuse, koji su nam se svidjeli !!! Tako da su obroci nestali s tanjurića, osim ponegdje, što nas je iskreno sve razveselilo. Spravili smo rolice od povrća, ražnjiće od voća i smoothie napitak od banane, manga i nektarina, suncokretovih sjemenki, bademovog mlijeka i agavinog sirupa. U drugom dijelu dana uslijedila je još jedna radionica od prirodnih materijala: izrađivali smo eko ukrase za kosu i eko drvca od kartonskih kutija za jaja. Facepainting je opet bio u središtu zbivanja, gospođa Tanja Dubravec svoj je posao odradila strpljivo i stručno i gotovo sat duže od predviđenog. Ukrašeni dijelovi lica i tijela ponovo su izazvali oduševljenje malenih pa bi još koji sat bio dobrodošao. Drugi dan zavšili smo zabavnom morskom predstavom “Produkcije Z” iz Splita koja nam je kroz dubine mora uz morski svijet pokazala da još vrijedi ona stara: “Dobro se dobrim vraća”! I treći, naš posljednji dan Happyfesta bio je dan druženja i zabave. Započeli smo ga naravno sa eko užinom i smoothijem : orašidi, sušeno voće i med na oruglicama od sušene riže i smoothie od banana, mrkve, kiwija, borovnica, i suncokretovih sjemenki – dali su nam potrebnu energiju za cijeli dan. Priča o Garić gradu vratila nas je u legende i znamenitost obližnjeg lokaliteta te nam bila inspiracija za kreativnu radionicu koja je uslijedila: izdrađivanje dvorca kneginje Ružice od papira i eko materijala. Nakon toga slijedi još jedna likovna radionica: oslikavali smo i ukrašavali ukrasnu keramičku vazu te izrađivali papirnate cvjetove. Nakon kreativnosti, zabavljamo se uz malo baloniranja i puhaonicu balona kojima smo napravili male hobotnice, ali i puno više (pri kraju nam se pridružio mađioničar g. Vladimir Štimac). I pogađate, nakon što su se svi udobno smjestili, počinjao je šareni mađioničarski show, zabavno za gledati i djeci i odraslima! Završetak festivala zanimljivim i nadasve poučnim učinili su RIK-ovci sa svojom Lego radionicom robotike, voditelji su bili Dijana i Vlado Lendvaj. Programiranje i robo-nogomet obilježili su robotičko-informatički dio ovog Happyfesta, a kako je vrijeme uz učenje i zabavu brzo proteklo, uskoro su nas podsjetili da je veselom druženju i Happyfestu došao kraj. Nadamo se, samo dogodine.

Knjižnica i čitaonica Popovača je kao organizator ove manifestacije bila financijski podržana od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Županije Sisačko-moslavačke, Grada Popovača, Turističke zajednice Grada Popovača. Svima njima, ali istom mjerom i partnerima: OŠ Popovača – djeci i učiteljicama i školskoj knjižničarki Mariji Bilić, te svim sudionicima, izvođačima programa, roditeljima i djeci od srca zahvaljujemo na sudjelovanju i dolasku. Hvala svima koji su uživali radeći na ovom projektu. Naš Happyfest šator, prostor Knjižnice i plato bili su cijelo vrijeme otvorenosti festivala (od 11-18 sati) puni djece zahvaljujući ne samo organiziranim aktivnostima i programima, već i popratnim sadržajima i događanjima: kutak za igre građenja i Legoland (hvala i ovaj puta obitelji Lendvaj na posudbi ogromnog broja kockica za potrebe ovog festivala!!!), kutak za društvene igre, crtaonice, stvaraonice, pričaonice pod drvetom, razne izložbe, čitaonice, male družionice, badminton, stolni nogomet, gumi gumi, crtanje kredom…sve to zajedno omogućilo je tri dana odlične zabave i učenja kroz igru i druženje s naglaskom na čitanje, zdravu prehranu i eko osvještenost i još nešto….da dobro se dobrim vraća! Hvala svima!!!

20. lipnja 2016 / Događanja, Vijesti